Пламен Панов: Голямата могила ще се превърне в национална археологическа атракция
Заместник-кметът Пламен Панов разказва за следващия значим план за Пловдив – желанието на Общината да трансформира пространството към античния тракийски храм в регион „ Южен ” в археологически парк.
Прочетете още
- Г-н Панов, разкритията на археолозите на Голямата могила в регион „ Южен ” дадоха ход на една ваша концепция, която в този момент имате шанса да реализирате – децентрализацията на просвета. Каква е концепцията ви за скъпия тракийски храм и региона към него?
- Няколко са аспектите, в които този план ще се развива. Сега към този момент приказваме съответно и ясно, тъй като сме на третата година от едно дълго археологическо изследване. Доц. Костадин Кисьов повдигна завесата, когато сподели, че през 2022 година, обсъждайки какви археологически разкопки да вършим в Пловдив, аз го бях помолил да даде предложение, с което да намерим нещо забавно отвън централна градска част. Ние осъзнаваме, че множеството културна инфраструктура и множеството туристически атракции се намират в центъра на Пловдив.
Затова желаех да се създадат изследвания, които вероятно биха довели до забавни разкрития, с цел да развием културно-туристическа атракция отвън градския център. И това да има добавена стойност за целия регион, в който би излязло нещо. Тогава той показа с мен, че в Пловдив не е проучена по този начин наречената Голяма могила в „ Южен ”, без към оня миг да дава гаранции какво би излязло от самото изследване.
- И работата на археолозите стартира през 2022 година
- Да, ние дадохме зелена светлина още тогава - през 2022 година Година по-късно бе открит покривът на тракийската гробница. Казвам гробница, а не храм, тъй като първичната хипотезата бе, че става дума за гробно оборудване. Самият терен на могилата е едно изцяло пространство в размер на 10 декара. Съвсем естествено си зададохме въпроса – какво вършим оттук насетне? Археолозите ще проучат цялата могила, само че това голямо пространство има капацитет и би трябвало да се развие в доста по-голям план, в който археологическият монумент да бъде фокусна точка, само че и да се развия всевъзможни други действия и интензивности.
- Има ли сходни практики в други европейски градове с богато археологическо завещание?
- Да, проучихме и се оказа, че и други европейски градове имат желанията да вършат археологически паркове. Видяхме смисъл в цялата концепция и добра процедура да се облагородяват и обживяват такива пространства. Тогава в началото доцент Кисьов предложи разновидността към могилата да търсим вид да създадем археологически парк, което пък до някаква степен взема решение един от огромните проблеми на музея. Както знаете, той е задушен от към пространство и в тези 10 дка можем да създадем открита експозиция с част от детайлите, които все още не са експонирани и не могат да бъдат забелязани от необятната общност.
- Даде ли ви още повече оптимизъм разкриването на целия археологически монумент?
- Тази година, когато храмът беше оголен в по-голямата си част и се откри, че е 10 метра висок, 7 метра дълъг, поканих и кмета на регион „ Южен ”, защото той е най-близо до хората и е наясно и с потребностите им. Когато отидохме да разгледаме пространството, установихме, че би било добра концепция този археологически парк да предложи и детски атракции. Оказва се, че сега има огромен интерес от страна на учебните заведения и детските градини към археологията. Самият доцент Кисьов показа, че в границите на самодейността на музея „ Археология за всеки ” са водили децата на обекта. И макар че тя сега не е в най-хубав тип – не е почистено в близост и е недостъпно, децата са реагирали с голям интерес. Това беше още един мотив да мислим за вероятността там да се построи археологически парк е открита експозиция с атракции за деца. Концепцията ни е доста повече от концепция за децентрализация, тъй като в града ни няма задоволително атракции, където цели фамилии да се забавляват дружно, да играят, с изключение на парковете и дворовете на учебните заведения.
Няма такова огромно и забавно пространство, в което от една страна да имаме културна устременост, да има фокус върху археологията и в това време децата да могат да се забавляват и да прекарват много време там. В същото време имаме едно голямо пространство в размер на 10 декара, където в действителност можем да проявим голямо въображение и да създадем неповторим план, който да води както туристи, по този начин и фамилии в тази част на града.
Имаме добър образец с Капана, където планът проработи преди няколко години. Ще бъде значимо да забележим дали от това, в случай че създадем една културна забележителност като туристическа атракция би имало добавена стойност към развиването на целия регион.
- Не е ли фантазия развиването на подобен план без нужната инфраструктура?
- Не е фантазия, в противен случай. Много ни оказа помощ и това, че общината има проект до археологическия монумент да бъде построен път, който минава около Голямата могила и ще свързва регионите „ Южен ” и „ Тракия ”. Така че това сътвори положителни предпоставки там да има и достъп за туристи. Радваме се, че концепцията се приема извънредно позитивно. Така че нашата упоритост е точно това да се случи в границите на този мандат.
- Какви стъпки би трябвало да предприемете?
- За да се случи това нещо, има съответни стъпки. Първо, земята там е държавна. За наслада проверихме, че няма капиталови планове. Ние ще желаяме, когато приключат археологическите разкопки, Националният институт за недвижимо културно завещание и Министерство на културата да дадат граници и режими за запазване на обекта. След като бъдат избрани те, ще желаяме от страната да даде на Община Пловдив и на Археологическия музей пространството, което пък ще докара до спомагателни средства за музея за открити площи, с цел да може да стартираме действително да влагаме там. Това ще се случи още тази година.
След като желаяме от страната, която е притежател на терена, да даде това пространство на общината, ние ще го предоставим на музея със заповед на кмета. Следващият стадий е правенето на техническо задание за археологически парк с детски атракции.
- Всичко това като процедура ще се случи през тази година ли?
- Тъй като зависи от няколко държавни институции, ние се съобразяваме с тяхната скорост. Затова ние ще действаме съгласно тяхната скорост. Навярно границите и режимите няма да бъдат направени толкоз бързо, само че в случай че се случи, ще реагираме, тъй че процедурата да тръгне. Извървяването на тази процедура е значимо, с цел да може доцент Кисьов да изготви техническо задание дружно с районното кметство и сектор „ Култура ” на Общината. Ще го съгласуваме и то ще включва консервация и реституция и на самия храм. Добрата вест е, че там средствата няма да са толкоз доста, тъй като той е общо взето непокътнат. Точно по тази причина е изцяло допустимо този план да започва през идната година, откакто заданието е в съгласие.
- Ще има ли съпътстваща инфр а с т руктура като сграден фонд или просто ще се осъществя план навън с артефакти и атракции?
- Представям си го да има намерено пространство и да има обслужваща постройка. Според мен е значимо да има и малко кафене, което да обслужва идващите туристи. Представям си го да има авантюристичен атракции за децата, да е доста залесено и зелено.
Важно е по какъв начин ще го проектираме, само че в общи линии желаеме хубава атракция без бутафория плюс археологически парк, който да притегля и туристи, и фамилии, които да идват в Пловдив.
- Водили ли сте предварителни разговори с архитекти, които имат отношение към културно-историческото завещание?
- Не сме водили още такива диалози, защото трябва да възложим задание. Важен ще е анализът за потребностите и интервенциите, които могат да бъдат направени там. Така че ние действително занапред ще приказваме с архитекти. Знаем, че там имаме едно голямо голо поле. Тоест има задоволително огромно пространство, в което да създадем атрактивна за посетителите зона.
- Каква е вероятността като период?
- Според мен е изцяло реалистично през 2025 година там да има готово планиране. То ще показа детайлно интервенциите по мястото и ясна количествено-стойностна сметка. Въз основа на него и в случай, че се харесва и на обществеността, ще се търси поддръжката на Общинския съвет да заложим средства от бюджета. Ние можем да подсигуряваме за задоволително огромна експедитивност като задание за планиране. Това е предизвикателство, само че го можем и знаем, че ще отнеме обозрими периоди.
- Има ли други значими планове, които ще трансформират културната карта на Пловдив?
- Да, да вземем за пример Братската могила. Преди може би към месец Общинският съвет гласоподава средства в бюджета на Историческия музей за планиране, което да даде изясненост за това какъв главен ремонт би трябвало да правим на обекта. Мисията е след този ремонт могилата да бъде възстановявана понедо екзистенц най-малко – да бъде осветена, да бъде окабелена, да бъде чиста, да им пространство за обслужване на туристи.
Целта е да я върнем в естествен и привлекателен тип. Възложител на плана ще е шефът на Историческия музей, като стъпваме на констатациите на осъщественото неотдавна задълбочено техническо проучване. И този план би трябвало да бъде квалифициран до края на годината. Това би дало опция през 2025 гда обявим социална поръчка за осъществяване на съответни ремонтни действия. Важно е да се означи, че след приключването на този неотложен ремонт ще можем да отворим вратата за един по-широк публичен диалог за функционалността на паметника на културата. Дали да бъде просто обект, който се посещава от туристи или център за диспути, за какво не и център за модерно изкуство, това занапред ще би трябвало да се взема решение.
- Кои планове ще се случа т още през 2025 година?
- Аз съм заречен на кмета Костадин Димитров, че през 2025 г. ще имаме 5 или 6 подготвени плана, които при налични запаси могатда бъдат започнативеднага. Говоря за съгласувани планове, сиздадено позволение за градеж, които могат да бъдат реализиранислед осигуряване нанужните средства и проведенаобществена поръчка. Става дума за Братската могила, Баня Старинна, за която планът е импортиран в НИНКН, постройката на Българска народна банка, Форумите Юг и Изток, за които имаме план за към 12 милиона лв.. В момента тече подготовката за оповестяване на социална поръчка за библиотека „ Иван Вазов ” и ограниченията за енергийна успеваемост. През месец септември ще бъде обявенаобществената поръчка за избор на реализатор, тъй че там ще може да се работи през идната година. Проектът за Кино „ Космос ” сега е на стадий Върховен административен съд. Всички тъжби на компанията от Гоце Делчев, която жалеше обявлението на публичната поръчка бяха отхвърлени. И в този момент чакаме Върховен административен съд да се произнесе в наша изгода. Така ще можем да преминем към избора на реализатор. Предвиждаме ремонт и на последния етаж в постройката на Градската художествена изложба на Главната, където се представятвременни изложения. Този план също е импортиран в НИНКН и чака развиване.
Важно е да се знае, че за осъществяванетона един инфраструктурен план се извървява дълъг и нелек път, включващ множествосъгласувателни процедури.
- Баня Старинна отваря порти изключително за Седмица на актуалното изкуство , какво се случва там?
- Да, тя ще отвори изключително порти за Седмицата на актуалното изкуство, като част от събитията ще се случват вътре в банята. Очаква ни един доста трогателен план с забавни и провокативни събития в разнообразни градски зони. Фестивалът отбелязва 30-годишен празник, тъй че си коства да бъде посетен. Той е основан и се случва тъкмо в това пространство към този момент 30 години. Проектът за реституция и ремонт на Баня Старинна чака своето координиране в НИНКН, с цел да може с подобаваща реорганизация банята още веднъж да стане интензивно пространство за просвета.
ЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Прочетете още
- Г-н Панов, разкритията на археолозите на Голямата могила в регион „ Южен ” дадоха ход на една ваша концепция, която в този момент имате шанса да реализирате – децентрализацията на просвета. Каква е концепцията ви за скъпия тракийски храм и региона към него?
- Няколко са аспектите, в които този план ще се развива. Сега към този момент приказваме съответно и ясно, тъй като сме на третата година от едно дълго археологическо изследване. Доц. Костадин Кисьов повдигна завесата, когато сподели, че през 2022 година, обсъждайки какви археологически разкопки да вършим в Пловдив, аз го бях помолил да даде предложение, с което да намерим нещо забавно отвън централна градска част. Ние осъзнаваме, че множеството културна инфраструктура и множеството туристически атракции се намират в центъра на Пловдив.
Затова желаех да се създадат изследвания, които вероятно биха довели до забавни разкрития, с цел да развием културно-туристическа атракция отвън градския център. И това да има добавена стойност за целия регион, в който би излязло нещо. Тогава той показа с мен, че в Пловдив не е проучена по този начин наречената Голяма могила в „ Южен ”, без към оня миг да дава гаранции какво би излязло от самото изследване.
- И работата на археолозите стартира през 2022 година
- Да, ние дадохме зелена светлина още тогава - през 2022 година Година по-късно бе открит покривът на тракийската гробница. Казвам гробница, а не храм, тъй като първичната хипотезата бе, че става дума за гробно оборудване. Самият терен на могилата е едно изцяло пространство в размер на 10 декара. Съвсем естествено си зададохме въпроса – какво вършим оттук насетне? Археолозите ще проучат цялата могила, само че това голямо пространство има капацитет и би трябвало да се развие в доста по-голям план, в който археологическият монумент да бъде фокусна точка, само че и да се развия всевъзможни други действия и интензивности.
- Има ли сходни практики в други европейски градове с богато археологическо завещание?
- Да, проучихме и се оказа, че и други европейски градове имат желанията да вършат археологически паркове. Видяхме смисъл в цялата концепция и добра процедура да се облагородяват и обживяват такива пространства. Тогава в началото доцент Кисьов предложи разновидността към могилата да търсим вид да създадем археологически парк, което пък до някаква степен взема решение един от огромните проблеми на музея. Както знаете, той е задушен от към пространство и в тези 10 дка можем да създадем открита експозиция с част от детайлите, които все още не са експонирани и не могат да бъдат забелязани от необятната общност.
- Даде ли ви още повече оптимизъм разкриването на целия археологически монумент?
- Тази година, когато храмът беше оголен в по-голямата си част и се откри, че е 10 метра висок, 7 метра дълъг, поканих и кмета на регион „ Южен ”, защото той е най-близо до хората и е наясно и с потребностите им. Когато отидохме да разгледаме пространството, установихме, че би било добра концепция този археологически парк да предложи и детски атракции. Оказва се, че сега има огромен интерес от страна на учебните заведения и детските градини към археологията. Самият доцент Кисьов показа, че в границите на самодейността на музея „ Археология за всеки ” са водили децата на обекта. И макар че тя сега не е в най-хубав тип – не е почистено в близост и е недостъпно, децата са реагирали с голям интерес. Това беше още един мотив да мислим за вероятността там да се построи археологически парк е открита експозиция с атракции за деца. Концепцията ни е доста повече от концепция за децентрализация, тъй като в града ни няма задоволително атракции, където цели фамилии да се забавляват дружно, да играят, с изключение на парковете и дворовете на учебните заведения.
Няма такова огромно и забавно пространство, в което от една страна да имаме културна устременост, да има фокус върху археологията и в това време децата да могат да се забавляват и да прекарват много време там. В същото време имаме едно голямо пространство в размер на 10 декара, където в действителност можем да проявим голямо въображение и да създадем неповторим план, който да води както туристи, по този начин и фамилии в тази част на града.
Имаме добър образец с Капана, където планът проработи преди няколко години. Ще бъде значимо да забележим дали от това, в случай че създадем една културна забележителност като туристическа атракция би имало добавена стойност към развиването на целия регион.
- Не е ли фантазия развиването на подобен план без нужната инфраструктура?
- Не е фантазия, в противен случай. Много ни оказа помощ и това, че общината има проект до археологическия монумент да бъде построен път, който минава около Голямата могила и ще свързва регионите „ Южен ” и „ Тракия ”. Така че това сътвори положителни предпоставки там да има и достъп за туристи. Радваме се, че концепцията се приема извънредно позитивно. Така че нашата упоритост е точно това да се случи в границите на този мандат.
- Какви стъпки би трябвало да предприемете?
- За да се случи това нещо, има съответни стъпки. Първо, земята там е държавна. За наслада проверихме, че няма капиталови планове. Ние ще желаяме, когато приключат археологическите разкопки, Националният институт за недвижимо културно завещание и Министерство на културата да дадат граници и режими за запазване на обекта. След като бъдат избрани те, ще желаяме от страната да даде на Община Пловдив и на Археологическия музей пространството, което пък ще докара до спомагателни средства за музея за открити площи, с цел да може да стартираме действително да влагаме там. Това ще се случи още тази година.
След като желаяме от страната, която е притежател на терена, да даде това пространство на общината, ние ще го предоставим на музея със заповед на кмета. Следващият стадий е правенето на техническо задание за археологически парк с детски атракции.
- Всичко това като процедура ще се случи през тази година ли?
- Тъй като зависи от няколко държавни институции, ние се съобразяваме с тяхната скорост. Затова ние ще действаме съгласно тяхната скорост. Навярно границите и режимите няма да бъдат направени толкоз бързо, само че в случай че се случи, ще реагираме, тъй че процедурата да тръгне. Извървяването на тази процедура е значимо, с цел да може доцент Кисьов да изготви техническо задание дружно с районното кметство и сектор „ Култура ” на Общината. Ще го съгласуваме и то ще включва консервация и реституция и на самия храм. Добрата вест е, че там средствата няма да са толкоз доста, тъй като той е общо взето непокътнат. Точно по тази причина е изцяло допустимо този план да започва през идната година, откакто заданието е в съгласие.
- Ще има ли съпътстваща инфр а с т руктура като сграден фонд или просто ще се осъществя план навън с артефакти и атракции?
- Представям си го да има намерено пространство и да има обслужваща постройка. Според мен е значимо да има и малко кафене, което да обслужва идващите туристи. Представям си го да има авантюристичен атракции за децата, да е доста залесено и зелено.
Важно е по какъв начин ще го проектираме, само че в общи линии желаеме хубава атракция без бутафория плюс археологически парк, който да притегля и туристи, и фамилии, които да идват в Пловдив.
- Водили ли сте предварителни разговори с архитекти, които имат отношение към културно-историческото завещание?
- Не сме водили още такива диалози, защото трябва да възложим задание. Важен ще е анализът за потребностите и интервенциите, които могат да бъдат направени там. Така че ние действително занапред ще приказваме с архитекти. Знаем, че там имаме едно голямо голо поле. Тоест има задоволително огромно пространство, в което да създадем атрактивна за посетителите зона.
- Каква е вероятността като период?
- Според мен е изцяло реалистично през 2025 година там да има готово планиране. То ще показа детайлно интервенциите по мястото и ясна количествено-стойностна сметка. Въз основа на него и в случай, че се харесва и на обществеността, ще се търси поддръжката на Общинския съвет да заложим средства от бюджета. Ние можем да подсигуряваме за задоволително огромна експедитивност като задание за планиране. Това е предизвикателство, само че го можем и знаем, че ще отнеме обозрими периоди.
- Има ли други значими планове, които ще трансформират културната карта на Пловдив?
- Да, да вземем за пример Братската могила. Преди може би към месец Общинският съвет гласоподава средства в бюджета на Историческия музей за планиране, което да даде изясненост за това какъв главен ремонт би трябвало да правим на обекта. Мисията е след този ремонт могилата да бъде възстановявана понедо екзистенц най-малко – да бъде осветена, да бъде окабелена, да бъде чиста, да им пространство за обслужване на туристи.
Целта е да я върнем в естествен и привлекателен тип. Възложител на плана ще е шефът на Историческия музей, като стъпваме на констатациите на осъщественото неотдавна задълбочено техническо проучване. И този план би трябвало да бъде квалифициран до края на годината. Това би дало опция през 2025 гда обявим социална поръчка за осъществяване на съответни ремонтни действия. Важно е да се означи, че след приключването на този неотложен ремонт ще можем да отворим вратата за един по-широк публичен диалог за функционалността на паметника на културата. Дали да бъде просто обект, който се посещава от туристи или център за диспути, за какво не и център за модерно изкуство, това занапред ще би трябвало да се взема решение.
- Кои планове ще се случа т още през 2025 година?
- Аз съм заречен на кмета Костадин Димитров, че през 2025 г. ще имаме 5 или 6 подготвени плана, които при налични запаси могатда бъдат започнативеднага. Говоря за съгласувани планове, сиздадено позволение за градеж, които могат да бъдат реализиранислед осигуряване нанужните средства и проведенаобществена поръчка. Става дума за Братската могила, Баня Старинна, за която планът е импортиран в НИНКН, постройката на Българска народна банка, Форумите Юг и Изток, за които имаме план за към 12 милиона лв.. В момента тече подготовката за оповестяване на социална поръчка за библиотека „ Иван Вазов ” и ограниченията за енергийна успеваемост. През месец септември ще бъде обявенаобществената поръчка за избор на реализатор, тъй че там ще може да се работи през идната година. Проектът за Кино „ Космос ” сега е на стадий Върховен административен съд. Всички тъжби на компанията от Гоце Делчев, която жалеше обявлението на публичната поръчка бяха отхвърлени. И в този момент чакаме Върховен административен съд да се произнесе в наша изгода. Така ще можем да преминем към избора на реализатор. Предвиждаме ремонт и на последния етаж в постройката на Градската художествена изложба на Главната, където се представятвременни изложения. Този план също е импортиран в НИНКН и чака развиване.
Важно е да се знае, че за осъществяванетона един инфраструктурен план се извървява дълъг и нелек път, включващ множествосъгласувателни процедури.
- Баня Старинна отваря порти изключително за Седмица на актуалното изкуство , какво се случва там?
- Да, тя ще отвори изключително порти за Седмицата на актуалното изкуство, като част от събитията ще се случват вътре в банята. Очаква ни един доста трогателен план с забавни и провокативни събития в разнообразни градски зони. Фестивалът отбелязва 30-годишен празник, тъй че си коства да бъде посетен. Той е основан и се случва тъкмо в това пространство към този момент 30 години. Проектът за реституция и ремонт на Баня Старинна чака своето координиране в НИНКН, с цел да може с подобаваща реорганизация банята още веднъж да стане интензивно пространство за просвета.
ЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ